Tego lata wyjątkową zmorą są licznie występujące komary oraz kleszcze. Ich zwiększona liczebność, w porównaniu do ostatnich kilku lat, jest spowodowana wilgotną i ciepłą pogodą. Spędzanie czasu na świeżym powietrzu staje się wtedy mało przyjemne i dość uciążliwe. Jednak zamiast chować się w domu, warto rozwiązać ten problem na kilka sposobów. A jedną z naturalnych metod odstraszenia komarów oraz kleszczy jest sadzenie odpowiednich roślin. Zarówno komary jak i kleszcze do polowania wykorzystują zmysł węchu – szacuje się, że są w stanie wyczuć swoją ofiarę nawet z odległości kilkudziesięciu metrów. Wyczuwają ją z powodu emitowania przez nie licznych związków zawartych w wydychanym powietrzu oraz pocie. W związku z tym można się domyślać, że są też substancje, które są mniej przez nie lubiane… Takimi związkami są intensywnie pachnące olejki eteryczne wydzielane przez liczne rośliny, głównie należące do niezwykle aromatycznej rodziny jasnotowatych (Lamiaceae). Przed Państwem kilka popularnych roślin, które pomogą w odstraszeniu komarów i kleszczy:

Komarzyca 300x188 - Komary? Całe chmary, a do tego jeszcze kleszcze...Komarzyca | To pospolita nazwa plektrantusa koleusowatego (Plectranthus coleoides Benth.), która już swoją nazwą wskazuje na swoje niezwykłe właściwości. Ma piękny zwisający pokrój i dwubarwne liście. Nadaje się do wiszących donic, na balustrady oraz nasadzenia z podporami. Liście posiadają intensywną woń kadzidła.

Lawenda 001 1 300x188 - Komary? Całe chmary, a do tego jeszcze kleszcze...Lawenda wąskolistna (Lavendula angustifolia) | Niezwykle urokliwa roślina, która swoim niesamowitym zapachem odstrasza komary, kleszcze oraz meszki. Jej piękne fioletowe kwiaty przyciągają zaś pszczoły, trzmiele oraz motyle, a ususzone i umieszczone w szafie skutecznie odstraszają mole ubraniowe.

MietaPieprzowa 300x194 - Komary? Całe chmary, a do tego jeszcze kleszcze...Mięta pieprzowa (Mentha piperita) | To bardzo popularne i pospolicie występujące ziele, które posiada same niezwykłe walory. Tak jak komarzyca oraz lawenda należy do rodziny roślin jasnotowatych (Lamiaceae). Uprawiamy ją głównie ze względu na właściwości zdrowotne. Dobrze rośnie zarówno w gruncie, jak i w doniczkach wystawionych na balkonie i w domu. Istnieje wiele gatunków mięty, znacznie różniących się pokrojem oraz zapachem.

Pelargonia 300x188 - Komary? Całe chmary, a do tego jeszcze kleszcze...Pelargonia (Pelargonium L’Her) | Zwycięzca w rankingu najpopularniejszych roślin balkonowych. Rośliny z tego rodzaju mają bardzo intensywny zapach, który nie każdemu przypada do gustu. Nie przepadają za nim również komary oraz meszki. Są to rośliny różnorodne, łatwe w uprawie i bardzo dekoracyjne.

Kocimietka 300x200 - Komary? Całe chmary, a do tego jeszcze kleszcze...Kocimiętka właściwa (Nepeta caparia) | Jej nazwa pochodzi od intensywnego zapachu przypominającego koci feromon, który skutecznie odstrasza komary, kleszcze oraz muszki. Jest to bylina nadająca się zarówno do uprawy w gruncie jak i w donicach, o ozdobnych oraz leczniczych walorach. Kolejna przedstawicielka rodziny jasnotowatych o zapachu podobnym do mięty.

Wrotycz 300x200 - Komary? Całe chmary, a do tego jeszcze kleszcze...Wrotycz pospolity (Tanacetum vulgare) | Choć kojarzy nam się w chwastem, może być uprawiany jako roślina ozdobna lub lecznicza. Wydziela silny zapach przypominający kamforę, nielubiany głównie przez kleszcze. Jeżeli wrotycza nie mamy w ogrodzie, możemy nazrywać dziko rosnącego i powiesić pęczku na balkonie, werandzie lub tarasie, co zapewni mam ochronę przez najbliższych kilka dni.

W celu skutecznego odstraszenia pajęczaków i owadów ważne jest równomierne rozmieszczenie aromatycznych roślin.

mgr Olga Gaczkowska